poniedziałek, 25 lutego 2013

Różnica między postami a stronami.Wiele osób pyta mnie w jaki sposób dodawać posty do kolejnych stron na swoim blogu, tak jak w przypadku "normalnych stron internetowych". Odpowiedź jest jednak skomplikowana, bo z jednej strony blogger nie umożliwia nam takiej opcji, z drugiej jednak można to ominąć ;)
Czym więc różni się Twoja storna główna na której masz posty a czym pozostałe strony które możesz utworzyć oraz czym różni się poszczególny post od takiej strony.1. Strona główna z postami jes stroną dynamiczną to na niej właśnie mają się pojawiać Twoje wpisy, każdy nowy post to zmiana na stronie głównej. Strony dodane przez Ciebie są stronami statycznymi na nich mają pojawiać się informacje których często nie będziesz zmieniać, które pozwalają na szybką orientacje w blogu.

2. Do ich edycji używasz odrębnego panelu na bloggerze:
Blog może posiadać 20 takich stron. 

3. Strona może zawierać tekst i multimedia wpisane przez Ciebie lub może posiadać odniesienie do innego adresu www.
 4. Sam wybierasz jak strony mają być wyświetlane. Jeżeli utworzysz strony ale ich nie wyświetlisz i nie podasz nikomu linka do strony - prawie żaden czytelnik ich nie znajdzie.

 5. Wpisy na stronach nie są oznaczone datą tak jak w przypadku postów.

6. Czytelnicy nie są informowani ani na e-mail ani kanałem czytnika bloga (rss) o zmianach na stronach - jeśli ich o tym nie poinformujesz nie będą wiedzieć że coś zostało dodane. Nawet o tym że została dodana nowa strona. Na chwilę obecną nie znam innego sposobu informowania o tym czytelników jak samodzielnie w poście - w odpowiedzi na pytanie Monice. Będę szukać :)

7. Nie masz możliwości napisania nowej strony lub zmian na stronie z zaznaczeniem o późniejszym wydaniu informacji, czyli ustawienia daty i godziny o której strona ma się ukazać. Tu niestety nie działa harmonogram.

8. Strony nie mają archiwum, jeżeli więc wykasujesz z nich dane lub je zmienisz - czytelnicy nie mają wglądu do tego co tam było kiedyś.

9.  Strony nie mają tagów - czyli etykiet .

10. Strony nie są uwzględniane podczas eksportowania bloga - trzeba je przenieść - skopiować samemu. - w odpowiedzi na pytanie Agnieszce J.

11. Kopie zapasowe bloga nie zawierają kopii stron - należy posiadać ich kopie oddzielnie!

12. Dodanej samodzielnie strony nie możesz ustawić jako strony głównej.

13. Dodane przez Ciebie strony nie służą do dodawania nowych postów tylko do dodawania informacji i ewentualni segregowania treści na stronie głównej przez etykiety.

14. Komentarze do strony są widoczne w zależności od posiadanego szablonu.

15. Pamiętaj nie zrobisz z bloggera strony internetowej - bo on do tego nie służy.

Zarabiaj na sprzedaży książek!