niedziela, 21 kwietnia 2013

Czy obserwatorzy Twojego bloga mogą zniknąć?


"Obserwuj" - Znacie ten widget - dodatek na bloggerze? To chyba najbardziej znany dodatek na blogspocie jaki jest. Serio. Większość czytelników przykłada do niego szczególną wartość - no bo przecież im więcej obserwujących - tym więcej zainteresowanych blogiem, nieprawdaż?


A i zainteresowani blogiem i wcale nie blogujący znają ten obrazek bo wielokrotnie obserwują ważne dla nich blogi, tak by nie ominąć postu.

Czy wobec tego google zdecyduje się usunąć ten widget?
Cóż jest to bardzo prawdopodobne.

Skąd ten pomysł?

Od 1 lipca 20013 przestaje działać wspierany od 2005 roku Google Reader - czyli czytnik RSS opracowany na zasadach google, z których wielu bloggerów korzysta(ło), a sam kanał RSS został uznany jako przestarzały i używany przez stosunkowo małą liczbę użytkowników.

Reklamy w kanałach RSS zostały usunięte jakiś czas temu, teraz przyszedł na kolejny krok. Oparty na kanale RSS system obserwatorów, a co za tym idzie dodatek do bloga w sieci znajomych Google "Dołącz się do tej witryny " został już usunięty z "dodatków podstawowych" które dołączamy na blogach. W bardzo nieinwazyjny sposób został (zostaje) wyparty przez "Obserwatorów w Google+"
Chcąc nie chcąc Goggle+ się rozrasta nieco na kształt Facebook'a w możliwości rozbudowy stron które są śledzone przez ten dodatek.

Nie jestem administratorem, moderatorem ani pracownikiem Google, więc nie wiem czy posunie się do kroku usunięcia starych obserwatorów - choć wszystko na to wskazuje. Jednak wszystkim blogerom a w szczególności tym którzy mają sporą popularność radzę rozbudować jak najszybciej własną stronę w Google + lub na Facebooku i zbieranie tam "obserwujących". Zamiast płakania później nad utraconymi fanami...

Ja tym samym proszę moich czytelników o obserwowanie mnie na Google+ lub na Facebooku - tam również umieszczam wpisy o nowych notkach.

Na problem zwróciła mi uwagę jedna z czytelniczek - Paulina i to całkiem niechcący. Dziękuje :)

Zarabiaj na sprzedaży książek!