niedziela, 28 lipca 2013

Co dalej po Bloggerze, czyli dlaczego Wordpress?Blogger to świetna platforma dla wszystkich osób lubiących pisać i szukających dla siebie miejsca w sieci. Często jednak dochodzimy do momentu, w którym po prostu przestaje nam wystarczyć.

Zbyt małe możliwości personalizacji, zbyt ograniczone możliwości rozbudowany oraz w końcu brak własnej domeny. To wszystko prowadzi nieuchronnie do potrzeby zmiany platformy blogowej. Niestety na żadnej platformie nie mamy tak wolnej ręki jak na własnym hostingu, na własnej domenie i w końcu na własnej stronie. Dlatego też jeżeli Twój blog rośnie, piszesz z pasją, a pomysły, które masz w głowie, przestają się już mieścić - czas spróbować swoich sił na własnej domenie i wybranym przez siebie CMS'sie.


Najpopularniejszym CMS'em jest Wordpress i to właśnie na nim skupi się ten artykuł. Mimo tego, że w sieci znajdziemy jeszcze Joomle, Drupala oraz dziesiątki mniejszych projektów, to właśnie Wordpress zasługuje na największą uwagę.

Koszty prowadzenia witryny na Wordpress


W porównaniu do serwisu blogger, w momencie kiedy chcemy postawić swojego bloga na CMS Wordpress niestety koszty rosną, w pierwszym roku przyjdzie nam zapłacić około 50 zł za hosting i 12 zł za rejestrowanie domeny. W każdym następnym roku, zapłacimy 50 zł za hosting oraz 50 zł za odnowienie naszej domeny u rejestratora (polecam omijać z daleka firmy, które pobierają za odnowienie domeny opłatę większą jak 60 złotych). Wspomniany hosting pozwoli nam obsłużyć ruch do około 100 tys. użytkowników miesięcznie.

Przyjemność prowadzenia bloga na Wordpress


To co w Wordpressie jest najprzyjemniejsze to jego możliwości. Oficjalny katalog wtyczek pęka w szwach, a dodatkowo w sieci dostępnych jest przynajmniej kilkanaście serwisów oferujących płatne wtyczki, które w prosty sposób pozwolą nam spersonalizować bloga i dostosować go do naszych potrzeb.

 przykład świetnego motywu na przepisy HappyFood autorstwa smthemes.com

Kolejny plus prowadzenia witryny na Wordpress to mnogość dostępnych i darmowych motywów graficznych. Nie da się ukryć, że do żadnego innego systemu zarządzania treścią nie napisano i nie udostępniono całkowicie za darmo aż tylu motywów graficznych. W zależności od naszych potrzeb odnajdziemy motywy przeznaczone dla blogerów, te na których postawić będziemy mogli katalogi, magazyny, galerie zdjęć czy stronę z kulinarnymi przepisami.

Startujemy z Wordpress?

Tworzenie kolejnego wpisu o instalacji Wordpressa nie ma sensu. Najważniejsze jest zwrócić uwagę, że obecnie większość hostingów posiada automatyczną instalacją wybranych aplikacji, w tym Wordpressa.
Warto napisać jednak kilka słów na temat wtyczek, które powinniśmy zainstalować, aby móc w pełni cieszyć się z dostępnych funkcjonalności i zadbać o bezpieczeństwo naszej witryny.

Antispam Bee – wtyczka, która jest alternatywą dla popularnego Akismeta. Chroni ona bloga przed zalewem spamu z automatów w komentarzach.

Limit Login Attempts – wtyczka, której zadaniem jest zablokowanie możliwości ciągłego próbowania wpisania niewłaściwego hasła.

WebsiteDefender WordPress Security – jest to pakiet, którego zadaniem jest naprawa poszczególnych luk w systemie Wordpress


All In One Schema.org Rich Snippets – jest to wtyczka, która zbiera wszystkie możliwe do wstawienia Rich Snippetsy, czyli np. gwiazdki wyświetlające się w Google przy wybranych stronach internetowych. Za jej pomocą będziemy mogli np. ocenić potrawy, film czy inne produkty.

Shortcodes Ultimate – świetna wtyczka, która dodaje nam krótkie kody umożliwiająca w prosty sposób tworzyć dodatkowe boksy w treści (np. z żółtym tłem).Easy Contact Forms – wtyczka, która w prosty sposób pozwoli nam dodać formularz kontaktowy do strony.

Viper's Video Quicktags – po instalacji będziemy mogli w prosty sposób dodawać filmy do naszych wpisów, wystarczy wybrać tytuł filmu

WordPress SEO – wtyczka, która pozwoli wycisnąć nam trochę więcej mocy z naszego bloga. Najważniejsze dla nas są jednak boksy, które znajdziemy pod każdym wpisem po uruchomieniu wtyczki. Pozwolą one dodać unikalny meta opis dla wpisu oraz dodatkowo wtyczka zasugeruje nam poprawki, które należy wprowadzić w tekście, aby go lepiej zoptymalizować.

WordPress Backup to Dropbox – dzięki tej wtyczce mamy możliwość wykonania automatycznej kopii bezpieczeństwa naszego bloga do serwisu Dropbox. W razie nieoczekiwanych problemów z aktualizacją lub jakichkolwiek problemów, będziemy mogli po prostu wczytać naszą kopię bezpieczeństwa strony lub bloga.

Jeżeli chcesz jedynie przetestować Wordpress, polecam skorzystać z jednego z darmowych hostingów, na którym będziesz mógł sprawdzić, czy ta platforma spełnia Twoje oczekiwania. Już niedługo kolejny artykuł powiązany z tym systemem blogowym.


Autorem serii o Wordpressie jest Karol Trybulski właściciel negatywHD.pl -strony gdzie znajdziesz testy, recenzje i przeglądy sprzętu elektronicznego, w tym słuchawek, aparatów i laptopów. Od samego początku istnienia strona bazuje na CMS Wordpress oraz wykorzystuje szereg najróżniejszych wtyczek usprawniających jej działanie. 

Mam nadzieję że  przypadł wam do gustu artykuł Karola. Jeżeli spodoba się Wam ta seria artykułów - wpisów o platformie WORDPRESS będzie więcej! Pozdrawiam!

Zarabiaj na sprzedaży książek!